نظر به اینکه امروزه در هر فروشگاه و رستورانی کیسه های پلاستیکی و کاغذی چاپدار و رنگارنگ را می بینیم، نحوه چاپ بر روی انها میتواند جالب توجه باشد.

دوره طولانی چاپ روی کیسه پلاستیکی

برای اکثر موارد،چاپ روی کیسه های پلاستیکی به شیوه های مختلفی بسته به اندازه دوره کار ماشین چاپ انجام میشود. یکی از فروشنده ها، مدت قطع کار ماشین را برای 3000 کپی قرار داده است.برای دوره های طولانی تر، تکنیک بصرفه تر شامل یک دوره چاپ شبکه ای بزرگ است. یک رول پلاستیک (متشکل از دو ورقه که یکی بالای دیگری قرار دارد) توسط ماشین چاپ فشاری تحت فشار و کشیدگی قرار میگیرد در حالیکه ورقه پلاستیکی از میان تعدادی اجزای رنگ دهی حرکت می کند. بررسی های بیشتر نشان داده است که فلکسوگرافی،و نه لیتوگرافی افست،متد مناسب چاپ تجاری می باشد.

فلکسوگرافی فرایندیست که در ان سطح تصویر برجسته صفحات چاپ لاستیکی، جوهر را بر روی بستر قرار می دهد. (این بر خلاف لیتوگرافی افست است که در ان از صفحات صاف و یا صفحات پلانوگرافی استفاده می شود.) صفحات فلکسو به غلطک های ماشین چاپ با چسب اضافه شده و هنگامی که غلطک ها چرخیده و صفحات به نوار ورقه پلاستیک در حال حرکت از میان ماشین چاپ شبکه ای برخورد میکند،صفحات مزبور طرحهای گرافیکی را بر پلاستیک چاپ می کنند. این فرایند، چاپ تعدادی از رنگها را ممکن میکند اما امکان تطبیق کامل رنگها را مانند لیتوگرافی افست نمیدهد.

وقتی نوار ورقه پلاستیک از بین ماشین حرکت میکند و در انتهای تحویل دهی تجهیزات دستگاه بازپیچی میشود، یک مرحله بعد از چاپ میتواند انجام پذیرد که در ان کیسه ها از تک ورقه پلاستیک جدا شده (یعنی برش در بالا و پایین) و با حرارت گداخته میشوند (در بالا،پایین و کناره ها) و یک کیسه پلاستیکی ایجاد می کنند.

دوره کوتاه چاپ روی کیسه پلاستیکی

دوره کوتاه چاپ روی کیسه نیز وجود دارد که در اسیا بسیار کاربرد دارد. در این نوع چاپ کیسه های پلاستیکی ضخیمتر یکبار بطور همزمان در صفحه فلزی نگهدارنده ماشین چاپ قرار داده میشود، و مواد چاپی که در یک استوانه نگهدارنده گرد (صفحه فشار) می باشد روی بستر دستگاه قرار داده میشود تا صفحه جوهردهی (با سطوح تصویری برجسته) را در برابر کیسه های پلاستیکی تحت فشار گذارد. مشخص است که این فرایند به اهستگی و بصورت دستی صورت پذیرفته و در تقابل اشکار با چاپ فلکسو شبکه ای می باشد. همچنین قابل ذکر است که در این فرایند یک رنگ در هر بار چاپ میشود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • هفده + نه =

با ما در تماس باشید